Προμηθέας : Όλα θα κριθούν σήμερα Μεγάλη Πέμπτη

Ο Προμηθέας πάλεψε για ένα ημίχρονο αλλά λύγησε τελικά στην ανωτερότητα του αντιπάλου του, χάνοντας με 53-72 από τον πρωταθλητή Ολυμπιακό, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Basket league. Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου πλέον, το μόνο που έχει στο μυαλό της είναι η πολύ κρίσιμη αναμέτρηση της τελευταίας αγωνιστικής με τον Κόροιβο, όπου ο Προμηθέας θέλει μόνο νίκη για να ελπίζει σε είσοδό του στη πρώτη οκτάδα και στα play off και παράλληλα, νίκη και του Απόλλωνα στη Περιβόλα με αντίπαλο το Λαύριο.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, ξεχείλιζε από πάθος, με τις άμυνες να πρωταγωνιστούν. Ο Προμηθέας, εκμεταλλευόμενος τα χαμηλά ποσοστά του αντιπάλου του στα σουτ εντός παιδιάς ( 37%), αλλά και με τους Γκίκα και Φαγιέ να κάνουν καταπληκτική εμφάνιση, έμεινε κοντά στο σκορ, με το 28-32 του ημιχρόνου να αντικατοπτρίζει πλήρως, την εικόνα των ομάδων. Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός έδειξε γιατί είναι μια από τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης. Με εναρκτήριο μοχλό του την άμυνα και με πλουραλισμό στην επίθεση συνεχώς αύξανε την υπέρ του διαφορά, φτάνοντας σε μια εύκολη και δίκαιη νίκη με 53-72

Χωρίς να φοβάται τον αντίπαλο, ο Προμηθέας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 7-3 στο 2:40΄ με καλάθι του Ντίκερσον. Το χαρακτηριστικό του αγώνα στα πρώτα λεπτά ήταν το περίσσιο πάθος των παικτών και των δύο ομάδων, που έτρεχαν για κάθε μπάλα και έβαζαν δυνατά το κορμί τους στις φάσεις. Ο ολυμπιακός όπως ήταν φυσικό πίεσε ακόμη περισσότερο και συνδυασμό με εύστοχες βολές αλλά και καλάθι του Παπανικολάου από τι χαμηλό ποστ, πήρε το προβάδισμα στο 6΄ με 9-10. Οι γηπεδούχοι με την καταπληκτική δουλειά του Φαγιέ πάνω στον Πρίτζεζη, έμειναν κοντά στο σκορ με τον Γκίκα με λεη απ να μειώνει στους τρεις πόντους 20΄΄ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου( 12-15) με τον Σπανούλη να διαμορφώνει με τρίποντο το σκορ της πρώτης περιόδου σε 12-18.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε δυνατά στην αρχή και της δεύτερης περιόδου και με ένα σερί 5-0, έκανε το σκορ 17-18 στο 11:30΄. Το παιχνίδι σε αυτό το σημείο πήρε φωτιά, με τις ομάδες να επιδίδονται σε συνεχόμενες γρήγορες επιθέσεις. Η ομάδα του Αγγέλου με μπροστάρη τον Νίκο Γκίκα, που μοίραζε ασίστ πάρε βάλε, έφτασε να προηγηθεί στο 13:30΄ με 21-19 μετά από κάρφωμα του Γερομιχαλού. Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε στα επόμενα λεπτά. Ο Ολυμπιακός επιστρατεύοντας την σκληρή του άμυνα, πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με τους γηπεδούχος όμως να βγάζουν συγκλονιστική ενέργεια στο παρκέ και με καλάθι του Τόντιτς έκαναν το 25-26 στο 17:40΄. Τελικό σκορ πρώτου ημιχρόνου, 28-32.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Σφαιρόπουλου άρχισε να αυξάνει τα ποσοστά της και αθόρυβα, έφτασε την διαφορά στο +9 στο 23:15΄ ( 30-39). Ο Ολυμπιακός εμφανώς καλύτερος από ότι στο πρώτο ημίχρονο, έλεγχε πλήρως τι παιχνίδι σε εκείνο το σημείο της αναμέτρησης, φτάνοντας τη διαφορά σε διψήφια διαφορά στο 26:30 ( 36-46 ). Όσο ο αγώνας κυλούσε τόσο περισσότερο ήταν ευδιάκριτη η ποιοτική διαφορά των ομάδων. Ο Ολυμπιακός με σεμιναριακές άμυνες και σωστές επιλογές στην επίθεση, αύξανε συνεχώς την διαφορά που στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρισκόταν στο + 15 ( 38-53 ).

Η σοβαρότητα των ερυθρόλευκων, δεν επέτρεψε στο Προμηθέα να διεκδικήσει το παραμικρό, στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Γκριν με τρίποντο διαμόρφωσε το 40-59 στο 34:30΄,

μηδενίζοντας τις ελπίδες των γηπεδούχων για τη νίκη. Τα 5:30΄ εναπομείναντα λεπρά είχαν τυπικό χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να φτάνει σε εύκολη νίκη με 53-72

Στα αρνητικά της αναμέτρησης ο τραυματισμός του Μπίρτς στο πρώτο ημίχρονο.

Πριν την έναρξη του παιχνιδιού, διεξήχθη ο τελικός της κατηγορίας, γεν. 2003-2004 του Bakalaros 3on3, ενώ στο ημίχρονο, βραβεύτηκαν οι παίδες και οι έφηβοι του Προμηθέα, που αμφότεροι είναι οι πρωταθλητές της ΕΣΚΑΗ.

Τα δεκάλεπτα : 12-18, 28-32, 38-53, 53-72

Συνθέσεις :

Προμηθέας : ( Αγγέλου ) : Παπαντωνίου, Τζάξεν, Γκίκας, Πέττας, Γερομιχαλός, Φαγιέ, Τσάμης, Ντίκερσον, Τζόουνς, Τόντιτς, Σαρικόπουλος, Μούρ

Ολυμπιακός ( Σφαιρόπουλος ) : Γκριν, Μπίρτς, Γιάνγκ, Παπαπέτρου, Σπανούλης, Ουότερς, Αγραβάνης, Πρίντεζης, Παπανικολάου, Μάτζαρης, Μιλουτίνοφ, Αθηναίου